Rozmowy domowe z Williamem Williamem Williamsem

William Carlos Williams (1883-1963) był pediatrą, który wykonywał połączenia do domu z Rutherford do Paterson w stanie New Jersey. Pomimo codziennej pracy lekarza, pośmiertnie otrzymał Nagrodę Pulitzera za swoją poezję. Williams otrzymał dyplom medyczny na Uniwersytecie w Pensylwanii w 1906 roku, w wieku 23 lat. Po dwuletnim stażu w obecnie zamkniętym francuskim szpitalu w Nowym Jorku, Williams kontynuował swój trening z trzecim rokiem w pobliskim żłobku i Szpital Dziecięcy. Spędził rok (1910) jako pediatryczny student podyplomowy w Lipsku w Niemczech, a stamtąd podróżował po Europie. Po powrocie do domu rozpoczął prywatną praktykę w swoim rodzinnym mieście Rutherford w stanie New Jersey. Ostatecznie został głównym pediatrą w Passaic General Hospital w pobliskim Paterson.
Tak Williams opisał swoje życie jako poeta-lekarz w swojej autobiografii (Autobiografia Williama Carlosa Williamsa, New York: Random House, 1951): Miałem swoją maszynę do pisania w moim biurku. . . . Gdyby pacjent wszedł do drzwi, gdybym był w połowie zdania, bang podszedłby do maszyny – byłem lekarzem. Gdy pacjent odszedł, na górę nadejdzie maszyna. . . . W końcu, po jedenastej w nocy, kiedy ostatni pacjent był kładziony do łóżka, zawsze mogłem znaleźć czas, by uderzyć dziesięć lub dwanaście stron. . . . [Ale] bez względu na to, co pisałem, praktyka zawsze była najważniejsza.
Poezja Williamsa rozkwitła podczas dwóch urlopów – pierwszego w 1924 r., A drugiego w 1927 r. Nie był jednak izolowany w Rutherford, mieście liczącym około 9000 mieszkańców w 1920 r. Nowy Jork był w zasięgu ręki, gdyby udał się na południe stara Route 17. W Nowym Jorku i Europie poznał Wallace a Stevensa, Jamesa Joyce a, Marianne Moore, EE Cummingsa, TS Eliota, Roberta Lowella, Ernesta Hemingwaya i wielu innych pisarzy. Ezra Pound był przyjacielem od czasów szkolnych. W swoim życiu Williams napisał jeden artykuł medyczny (opublikowany w Archives of Pediatrics w 1913) i ponad 600 wierszy. Wiele jego wierszy znajduje się w idiomie jego pacjentów z kręgosłupem (jak to ujął, z ust polskich matek ), a wiele z nich to wizje postrzegane domowymi telefonami z okiem jego poety: Zamiataj dom / pod stopy ciekawskich / poszukiwaczy wakacji – / zamiatanie pod stołem i łóżkiem / dziecko jest martwe – (z wiersza The Dead Baby ).
Rozmowy domowe z Williamem Williamem Williamsem, MD, to świętowanie 125. rocznicy Williamsa. Tkane na stronach tej uroczej książki są jednopozycyjne eseje Roberta Colesa, samego siebie laureata nagrody Pulitzera; krótkie wiersze Williamsa; i fotografie Patersona Thomasa Roma. Kiedy był studentem medycyny, Coles towarzyszył Williamsowi w jego domowych rozmowach, a później pisał o nim i promował jego literacką twórczość. Jego komentarze, opatrzone cytatami Williamsa, świadczyły o tym, jak doktor Williamsa wpłynął na jego twórczość literacką. Surowe czarno-białe fotografie Romy, zrobione wzdłuż tras Williamsa przez Paterson, dokumentują biedę i upadek niegdyś kwitnącego miasta przemysłowego. Wiersze wołają ze smutną pasją. Książka jest kochającym hołdem dla Williama Carlosa Williamsa
Robert S. Schwartz, MD

[przypisy: efez leszno, przychodnia aksamitna rejestracja, nplay lublin ]

Powiązane tematy z artykułem: efez leszno nplay lublin przychodnia aksamitna rejestracja