Zastosowanie lewonorgestrelowych implantów (Norplant) do antykoncepcji u dorastających matek

Pomimo wysiłków zmierzających do zmniejszenia aktywności seksualnej i zwiększenia stosowania skutecznych metod antykoncepcyjnych, 10 procent dorastających dziewcząt w Stanach Zjednoczonych co roku zachodzi w ciążę1. Wśród tych, którzy rodzą, od 16 do 30 procent jest ponownie w ciąży w ciągu roku2-4. Podczas gdy młodzież, która ma jedno dziecko może w końcu osiągnąć poziom wykształcenia i dochód podobny do tego, jaki mają ich rówieśnicy, którzy opóźniają poród, młodzi ludzie mający dwoje lub więcej dzieci w ciągu pięciu lat częściej ograniczają swoją edukację, polegają na dobrostanie i noszą dodatkowe dzieci. w krótkim czasie. Chociaż dotychczasowe doustne środki antykoncepcyjne były najpopularniejszą i skuteczną metodą antykoncepcyjną stosowaną przez nastolatków, 7 wskaźników ciąż wśród młodzieży stosującej doustne środki antykoncepcyjne wynosi od 8 do 18 procent, w porównaniu z 2 procentami u dorosłych8. Od 45 do 66 procent nastolatków przerywa stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych w ciągu 12 miesięcy9-11. Łączenie ryzyka ciąży u młodzieży stosującej doustne środki antykoncepcyjne to tendencja do zaprzestania i rozpoczęcia stosowania w zależności od aktywności seksualnej12.
Implanty Levonorgestrel (Norplant, Wyeth-Ayerst Laboratories, Filadelfia) wydają się stanowić dobrą opcję antykoncepcyjną dla matek dorastających. Norplant jest bezpieczny, łatwy w użyciu, skuteczny i nie wymaga współpracy partnera ani planowania przed stosunkiem13. Jednak współczynnik akceptacji Norplant przez nastolatków jest nieznany. Nieregularne krwawienie, strach przed włożeniem i widoczność implantu może powstrzymać ich przed użyciem.
Możliwe jest również, że niektóre z atrakcyjnych cech Norplant mogą prowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych dla nastolatków. W przeciwieństwie do użytkowników doustnie antykoncepcyjnych, użytkownicy Norplant nie muszą wracać do uzupełnień na receptę i mogą nie mieć możliwości poddania się badaniom przesiewowym w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową i dysplazji szyjki macicy. Ponadto obawa, że skuteczność leku Norplant w zapobieganiu ciąży może doprowadzić do zmniejszenia użycia prezerwatywy wśród jej użytkowników, doprowadziła do znacznych kontrowersji dotyczących przydatności tej metody dla nastolatków14,15. Jednak nie ma danych na temat faktycznego używania prezerwatyw przez użytkowników Norplant.
Badanie to jest przeglądem wyboru Norplant i jego wykorzystania przez miejskie nastolatki. Uczestnicy byli obserwowani prospektywnie od momentu wyboru antykoncepcyjnego post partum. Celem badań było określenie czynników związanych z wyborem Norplantu w porównaniu z innymi metodami antykoncepcyjnymi oraz ocena wpływu stosowania Norplant na korzystanie z usług opieki zdrowotnej, aktywności seksualnej, dodatkowej ciąży i stosowania prezerwatyw.
Metody
Osoby badane
Protokół badania został zatwierdzony przez komisje do spraw diagnozy uniwersyteckiej szpitala Uniwersytetu Pensylwanii, Rady Planowania Rodziny w południowo-wschodniej Pensylwanii oraz szpitala w Nowym Jorku.
Badana populacja składała się ze wszystkich nastolatków w wieku 17 lat lub młodszych, którzy rodzili w Szpitalu Uniwersytetu Pensylwanii od września 1991 r. Do lipca 1992 r. I którzy mieli odesłać po porodzie do swojej kliniki planowania rodziny. Młodzież otrzymująca opiekę poporodową na zewnątrz nie była objęta badaniem
[podobne: fonoholizm, steico czarnków, efez leszno ]

Powiązane tematy z artykułem: efez leszno fonoholizm steico czarnków